康明斯 QSL8.9-C240
向卖家询价
打印
信息
类别
发动机
品牌/型号
康明斯 QSL8.9-C240
生产年份
2017
附加选项
未使用
设备所在位置
Jining
国家
中国
马斯客 ID
详细信息
生产号/编号
QSL8.9-C240
运输尺寸(长x宽x高)
1128000 x 704000 x 1166000 mm
运输状态重量
738 公斤
制造国
中国
其他信息
Engine model QSL8.9-C240
Engine type 6 cylinders in line
Displacement 8.9L
Rated Power (KW@RPM) 179kW/240HP@2200rpm
Peak Torque(Nm@RPM) 980N.m @1400rpm
Emission Standard Tier III
Cummins diesel engine QSL8.9-C240 Technique Specification
Bore*stroke 114 mm* 145mm
Intake method Turbocharged and Charge Air Cooled
Fuel systeme Common rail Injection
Cooling method Fluid Cooling 11 L
Governor Type Electrical Control
Starting System Electrical Starting Motor 24V/750A,12V/500A
Lowest Starting Temp .(without/with auxiliary systemE) -12℃/-25℃
Cummins diesel engine QSL8.9-C240 Trade Information
Warranty time 1year or 1500h
Engine Size(L*W*H) 1128mm*704mm*1166mm