康明斯 QSL8.9-C240
类别
发动机
品牌/型号
康明斯 QSL8.9-C240
生产年份
2017
附加选项
未使用
设备所在位置
Jining
国家
中国
马斯客 ID
详细信息
生产号/编号
QSL8.9-C240
运输尺寸(长x宽x高)
1128000 x 704000 x 1166000 mm
运输状态重量
738 公斤
制造国
中国
其他信息
Engine model QSL8.9-C240 Engine type 6 cylinders in line Displacement 8.9L Rated Power (KW@RPM) 179kW/240HP@2200rpm Peak Torque(Nm@RPM) 980N.m @1400rpm Emission Standard Tier III Cummins diesel engine QSL8.9-C240 Technique Specification Bore*stroke 114 mm* 145mm Intake method Turbocharged and Charge Air Cooled Fuel systeme Common rail Injection Cooling method Fluid Cooling 11 L Governor Type Electrical Control Starting System Electrical Starting Motor 24V/750A,12V/500A Lowest Starting Temp .(without/with auxiliary systemE) -12℃/-25℃ Cummins diesel engine QSL8.9-C240 Trade Information Warranty time 1year or 1500h Engine Size(L*W*H) 1128mm*704mm*1166mm Weight net 738 Kg